Eko z Twoją Wolą

„Eko z Twoją Wolą”, czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko

Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii.
W tym roku realizują projekt „Eko z Twoją Wolą”. Celem projektu jest m.in.   zmotywowanie wychowanków i uczniów do poznawania najważniejszych wartości lokalnej przyrody, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, zdobywanie wiedzy o przyrodzie, nauka racjonalnego gospodarowania jej zasobami oraz dbanie o zdrowie.

Przedszkolaki w ramach autorskiego programu „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”, biorą udział w różnych akcjach: „Rośliny za elektrośmieci”, „Milion drzew dla Warszawy”, „Sprzątanie świata”, zbiórce nakrętek plastikowych, zużytych baterii, makulatury, czy karmy dla zwierząt ze schroniska w Celestynowie. Z kolei uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w wykładach i prezentacjach promujących zachowania ekologiczne i powadzą działania pod wspólną nazwą „Ekologia po sąsiedzku”. W niektórych szkołach uczniowie jesienią wykonywali „prace ekologiczne” w specjalnie zorganizowanych przyszkolnych ogródkach. Wszystkie szkoły podstawowe biorą udział w różnorodnych akcjach czy zbiórkach charytatywnych. Zbierają korki, tusze, tonery, karmę czy koce dla potrzebujących zwierząt. Biorą udział w akcjach np. „Sprzątanie Świata”. Szkoły ponadpodstawowe w ramach działań ekologicznych rozpoczęły jesienią rewitalizację terenów przyszkolnych, porządkując zieleń czy zasadzając krzewy i kwiaty. Na wiosnę zaplanowany jest udział młodzieży w corocznej akcji „Sadzenia drzew przez maturzystów”. Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli też działania nad realizacją konkursowych filmów o segregacji śmieci i filmów instruktażowych „Eko Porada, czyli jak to zrobić?”.

Jak widać wolskie placówki oświatowe nie tracą z pola widzenia tak ważnej kwestii, jaką jest ekologia i udowadniają, że projekt „Eco z Twoją Wolą” nie jest tylko pustym hasłem. Więcej informacji na temat realizacji dzielnicowego projektu „Eco z Twoją Wolą” znajduje się poniżej:

 Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego „W poszukiwaniu wiosny”

i konkursu poetyckiego „JA – EKObohaterski Mistrz Pióra”. 

 

Z radością informujemy, że konkurs fotograficzny „W poszukiwani wiosny” i konkurs poetycki „JA – EKObohaterski Mistrz Pióra” – realizowane w ramach dzielnicowego projektu Eko z Twoją Wolą – zostały rozstrzygnięte. Nasza inicjatywa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W konkursie wzięło udział 16 wolskich szkół podstawowych. Otrzymaliśmy 258 zdjęć i 35 wierszy, z których znacząca część reprezentowała wysoki poziom. 

Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

a) w konkursie fotograficznym „W poszukiwaniu wiosny”:

  • I miejsce – Lidia Kajdanowska, SP nr 351 im. Bolesława Prusa; 
  • II miejsce – Aleksander Vassilev, SP nr 387 im. Szarych Szeregów;
  • III miejsce – 

Liliana Szpak, SP nr 225 im. Józefa Gardeckiego;

oraz Ignacy Świst, SP nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej.

Wyróżnienia:

  • Gabriela Kamińska, SP nr 222 im. Jana Brzechwy;
  • Anna Szymczak, SP nr 225 im. Józefa Gardeckiego;
  • Alan Domżała, SP nr 388 im. Jana Pawła II.

b) w konkursie poetyckim „JA – EKObohaterski Mistrz Pióra”:

  • I miejsce – Kalina Wilczyńska, SP nr 387 im. Szarych Szeregów;
  • II miejsce – Laura Kamińska, SP nr 222 im. J. Brzechwy;
  • III miejsce – Filip Szczesny, SP nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej.

Gratulujemy laureatom i serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursach. Serdeczne podziękowania kierujemy także w stronę opiekunów, którzy ze wspaniałym efektem zmotywowali uczniów do działania. Życzymy Państwu wielu osiągnięć w pracy z dziećmi oraz radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. 

Dyplomy i upominki dla nagrodzonych dzieci zostaną dostarczone do szkół do końca maja.  

Koordynatorki konkursów:
Katarzyna Dymko
Aleksandra Stefaniuk

W szkolnym ogródku warzywnym

Wiosna w pełni! Mali ogrodnicy wykonali pierwsze prace – zasiali lub zasadzili warzywa.
W ogrodowych skrzynkach pojawiły się ekologiczne nowalijki.

Warszawski konkurs na postać z materiałów recyklingowych

Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie na postać z materiałów recyklingowych inspirowanych twórczością Stanisława Lema. Tematem przewodnim prac był świat ludzi i robotów. Uczestnicy konkursu stworzyli z materiałów recyclingowych postacie inspirowane
zarówno twórczością pisarza, jak i własnymi obserwacjami z codziennego życia.
Jury wyróżniło pracę Michała Piechowskiego-Jóźwiaka. Gratulujemy!

Światowy Dzień Ziemi i zbiórka wody

W kwietniu zorganizowaliśmy wraz ze szkolnym wolontariatem akcję „Podziel się wodą”.

Była ona zwieńczeniem obchodów Dnia Ziemi.

Na wybranych zajęciach mówiliśmy o zasobach wody pitnej na Ziemi i sposobach jej oszczędzania. Wyjaśnialiśmy dzieciom, jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma woda i dlaczego warto ją pić.

Zachęcaliśmy także do dzielenia się dobrem i niesienia bezinteresownej pomocy innym.

Inicjatywa „Podziel się wodą” spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko dzieci, ale i całej społeczności szkolnej.

Wspólnie zebraliśmy 762 butelek wody i 446 paczek chusteczek tradycyjnych i pielęgnacyjnych.

Dary dostarczyliśmy do Szpitala Wolskiego dla pacjentów oddziału covidowego. Radość i wzruszenie personelu medycznego były ogromne.

Otrzymaliśmy podziękowanie od Dyrektora Szpitala Pana Roberta Mazura, a o naszej akcji ukazała się wzmianka na facebookowej stronie szpitala.

Wszystkim darczyńcom – Rodzicom, Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły, a także szkolnemu wolontariatowi, serdecznie dziękujemy w imieniu pacjentów za hojność i zaangażowanie.

„Mądrym być, to wielka sztuka,
Ale dobrym – jeszcze większa!”

Kornel Makuszyński

Nadeszła wiosna!

Wiosna dotarła do naszej szkoły – zakwitły w niej piękne żonkile, tulipany, hiacynty i bazie, przyleciały jaskółki i wesołe biedronki. Zakiełkowała też rzeżucha.

Podziękowanie za zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt!

Dziękujemy wszystkim Dzieciom i Rodzicom, którzy wzięli udział w zbiórce rzeczy dla zwierząt ze Schroniska w Józefowie koło Warszawy. 

Udało nam się wspólnie uzbierać około 80 kg karmy (mokrej i suchej) oraz zabawki, legowiska, klatki transportowe, artykuły rehabilitacyjne i medyczne, smycze, obroże, miski, ręczniki, koce i kołderki. Wszystkie te dary dostarczyliśmy do schroniska dzięki nieocenionej pomocy Pana Arkadiusza Sałek.

Cieszymy się, że los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny Uczniom naszej szkoły. 

Za zaangażowanie w akcję zbiórki otrzymaliśmy też serdeczne podziękowanie od Pani Bożeny Rajczak – Dyrektor Schroniska.

Bezdomnym zwierzętom będzie łatwiej przetrwać zimę, długo nie zapomną Waszych dobrych i wielkich serc ☺

Katarzyna Dymko oraz Magdalena Otorowska i Samorząd Uczniowski

Kochamy zwierzęta! 

Zwierzęta to nasi przyjaciele. Troszczymy się o nie – o te domowe, dzikie i w schroniskach. 

Ogłaszamy zbiórkę dla zwierząt. Razem z Samorządem Uczniowskim chcemy wesprzeć zwierzaki mieszkające w  schronisku w Józefowie. Okażmy im serce.  

Szanowni Państwo!
Samorząd Uczniowski przyłącza się do projektu JESTEM EKO i zaprasza Państwa do wzięcia udziału w zbiórce darów dla schroniska dla zwierząt w Józefowie.
W dniach 18 -29 stycznia 2021r. będzie można przynieść do szkoły wszystko, co przyda się bezdomnym zwierzętom: karmę, przysmaki, koce, obroże, smycze. Podpisane dary (imię, nazwisko, klasa) prosimy zostawiać w szatni w specjalnie przygotowanym pojemniku.
Chcielibyśmy przeprowadzić zbiórkę niezależnie od tego, czy po feriach zajęcia w szkole zostaną wznowione.

Nasza pomoc jest potrzebna zwłaszcza teraz i dlatego zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji.

Życzenia dla Ziemi na Nowy Rok 2021

ŻYCZYMY CI ZIEMIO MIŁA
ABYŚ ZAWSZE CZYSTA BYŁA
BY ZWIERZĘTA I ROŚLINY
ZAWSZE CZYSTĄ WODĘ PIŁY
NO I ŻEBY CHCIELI LUDZIE
ŻYĆ W CZYSTOŚCI, A NIE W BRUDZIE
BY TWÓJ ODDECH BIŁ ŚWIEŻOŚCIĄ
A W TWYM SERCU UŚMIECH GOŚCIŁ
Autor : Agata Dziechciarczyk

Jesteśmy eko! 

Wiemy, że ochrona środowiska jest ważna. Staramy się żyć ekologicznie. Stworzyliśmy plakaty i prezentacje, które opisują ekologicznego konsumenta i ekologiczny dom. Zapraszamy do obejrzenia naszych prac.

Prezentacje

Film

Jesteśmy twórcami eko- sztuki!

Własnoręcznie wykonujemy zabawki i ozdoby z materiałów ekologicznych oraz z surowców wtórnych. Odpad może mieć moc :). Zapraszamy do obejrzenia naszych prac.

Kochamy naturę!

Aktywnie odpoczywamy na świeżym powietrzu, poznajemy przyrodę i się nią zachwycamy.

Kochamy rośliny!

„Ogród w szkle”
W ramach projektu Eko z Twoją Wolą uczniowie klas I-VIII wzięli udział w wyjątkowych warsztatach, stanowiących jednocześnie zwieńczenie dnia ekologicznego.
Każdy uczestnik zajęć, pod opieką instruktorów, stworzył z sadzonek roślin własną kompozycję ogrodową, zamkniętą w wielkim słoju. Powstały piękne, żywe ozdoby, 100 eko!
Tworzenie własnych ozdób w słoikach okazało się niezapomnianym doświadczeniem.
Dzieci zdobyły wiedzę o sadzeniu i pielęgnacji roślin, na koniec zaniosły własny fragment natury do swoich domów.

Specjalistką od roślin w słojach okazała się Zuzia Cichocka z klasy 6b.

Spójrzcie na jej relację.
„Jest to mini las w szklano-plastikowym pojemniku. Pojemnik został zaprojektowany w programie “fusion 360” i wydrukowany na drukarce 3D. Do druku został użyty filament PLA z odzysku z domieszką pyłu drewnianego. Pojemnik został zaimpregnowany naturalnym woskiem do drewna. Do posadzenia roślin zostało użyte podłoże spreparowane na bazie ziemi. Jako przykrycie do utrzymania podwyższonej wilgotności posłużył słoik ze sklepu „Flying Tiger Copenhagen”. „Choinka” została wykonana ze styropianu pokrytego materiałem hygrolon, który służy do szczepienia roślin. Roślina to mech akwariowy „china”, który nie jest pod ochroną.

Kochamy rośliny i nie tylko w szkle. Ostatnio zasadziliśmy fasolę i obserwujemy jej wzrost. Niektórzy z nas hodują rośliny domowe, niektórzy uprawiają je w ogródkach i na działkach.

Obserwujemy zmiany w przyrodzie i próbujemy je uchwycić na zdjęciach.

Uczymy się być Eko

Kochamy świat! Chcemy o niego dbać. Z radością przystąpiliśmy do Programu Edukacji Ekologicznej „Eko z Twoją Wolą”. Mamy śmiałe plany i pomysły. Wszystkich zachęcamy do współpracy.

PREZENTACJA

Dzieci z młodszych klas stworzyły kąciki przyrodnicze i przygotowały jesienną dekorację. 

Mali ekolodzy nie mogą doczekać się już wiosny, kiedy będą mogli prowadzić swoje uprawy. Rada Rodziców zakupiła dla nich specjalne skrzynki do hodowli roślin, warzyw lub owoców.

Skip to content