Eko z Twoją Wolą

„Eko z Twoją Wolą”, czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko

Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii.
W tym roku realizują projekt „Eko z Twoją Wolą”. Celem projektu jest m.in.   zmotywowanie wychowanków i uczniów do poznawania najważniejszych wartości lokalnej przyrody, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, zdobywanie wiedzy o przyrodzie, nauka racjonalnego gospodarowania jej zasobami oraz dbanie o zdrowie.

Przedszkolaki w ramach autorskiego programu „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”, biorą udział w różnych akcjach: „Rośliny za elektrośmieci”, „Milion drzew dla Warszawy”, „Sprzątanie świata”, zbiórce nakrętek plastikowych, zużytych baterii, makulatury, czy karmy dla zwierząt ze schroniska w Celestynowie. Z kolei uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w wykładach i prezentacjach promujących zachowania ekologiczne i powadzą działania pod wspólną nazwą „Ekologia po sąsiedzku”. W niektórych szkołach uczniowie jesienią wykonywali „prace ekologiczne” w specjalnie zorganizowanych przyszkolnych ogródkach. Wszystkie szkoły podstawowe biorą udział w różnorodnych akcjach czy zbiórkach charytatywnych. Zbierają korki, tusze, tonery, karmę czy koce dla potrzebujących zwierząt. Biorą udział w akcjach np. „Sprzątanie Świata”. Szkoły ponadpodstawowe w ramach działań ekologicznych rozpoczęły jesienią rewitalizację terenów przyszkolnych, porządkując zieleń czy zasadzając krzewy i kwiaty. Na wiosnę zaplanowany jest udział młodzieży w corocznej akcji „Sadzenia drzew przez maturzystów”. Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli też działania nad realizacją konkursowych filmów o segregacji śmieci i filmów instruktażowych „Eko Porada, czyli jak to zrobić?”.

Jak widać wolskie placówki oświatowe nie tracą z pola widzenia tak ważnej kwestii, jaką jest ekologia i udowadniają, że projekt „Eco z Twoją Wolą” nie jest tylko pustym hasłem. Więcej informacji na temat realizacji dzielnicowego projektu „Eco z Twoją Wolą” znajduje się poniżej:

Podziękowanie za zbiórkę karmy i akcesoriów dla zwierząt!

Dziękujemy wszystkim Dzieciom i Rodzicom, którzy wzięli udział w zbiórce rzeczy dla zwierząt ze Schroniska w Józefowie koło Warszawy. 

Udało nam się wspólnie uzbierać około 80 kg karmy (mokrej i suchej) oraz zabawki, legowiska, klatki transportowe, artykuły rehabilitacyjne i medyczne, smycze, obroże, miski, ręczniki, koce i kołderki. Wszystkie te dary dostarczyliśmy do schroniska dzięki nieocenionej pomocy Pana Arkadiusza Sałek.

Cieszymy się, że los bezdomnych zwierząt nie jest obojętny Uczniom naszej szkoły. 

Za zaangażowanie w akcję zbiórki otrzymaliśmy też serdeczne podziękowanie od Pani Bożeny Rajczak – Dyrektor Schroniska.

Bezdomnym zwierzętom będzie łatwiej przetrwać zimę, długo nie zapomną Waszych dobrych i wielkich serc ☺

Katarzyna Dymko oraz Magdalena Otorowska i Samorząd Uczniowski

Kochamy zwierzęta! 

Zwierzęta to nasi przyjaciele. Troszczymy się o nie – o te domowe, dzikie i w schroniskach. 

Ogłaszamy zbiórkę dla zwierząt. Razem z Samorządem Uczniowskim chcemy wesprzeć zwierzaki mieszkające w  schronisku w Józefowie. Okażmy im serce.  

Szanowni Państwo!
Samorząd Uczniowski przyłącza się do projektu JESTEM EKO i zaprasza Państwa do wzięcia udziału w zbiórce darów dla schroniska dla zwierząt w Józefowie.
W dniach 18 -29 stycznia 2021r. będzie można przynieść do szkoły wszystko, co przyda się bezdomnym zwierzętom: karmę, przysmaki, koce, obroże, smycze. Podpisane dary (imię, nazwisko, klasa) prosimy zostawiać w szatni w specjalnie przygotowanym pojemniku.
Chcielibyśmy przeprowadzić zbiórkę niezależnie od tego, czy po feriach zajęcia w szkole zostaną wznowione.

Nasza pomoc jest potrzebna zwłaszcza teraz i dlatego zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji.

Życzenia dla Ziemi na Nowy Rok 2021

ŻYCZYMY CI ZIEMIO MIŁA
ABYŚ ZAWSZE CZYSTA BYŁA
BY ZWIERZĘTA I ROŚLINY
ZAWSZE CZYSTĄ WODĘ PIŁY
NO I ŻEBY CHCIELI LUDZIE
ŻYĆ W CZYSTOŚCI, A NIE W BRUDZIE
BY TWÓJ ODDECH BIŁ ŚWIEŻOŚCIĄ
A W TWYM SERCU UŚMIECH GOŚCIŁ
Autor : Agata Dziechciarczyk

Jesteśmy eko! 

Wiemy, że ochrona środowiska jest ważna. Staramy się żyć ekologicznie. Stworzyliśmy plakaty i prezentacje, które opisują ekologicznego konsumenta i ekologiczny dom. Zapraszamy do obejrzenia naszych prac.

Prezentacje

Film

Jesteśmy twórcami eko- sztuki!

Własnoręcznie wykonujemy zabawki i ozdoby z materiałów ekologicznych oraz z surowców wtórnych. Odpad może mieć moc :). Zapraszamy do obejrzenia naszych prac.

Kochamy naturę!

Aktywnie odpoczywamy na świeżym powietrzu, poznajemy przyrodę i się nią zachwycamy.

Kochamy rośliny!

„Ogród w szkle”
W ramach projektu Eko z Twoją Wolą uczniowie klas I-VIII wzięli udział w wyjątkowych warsztatach, stanowiących jednocześnie zwieńczenie dnia ekologicznego.
Każdy uczestnik zajęć, pod opieką instruktorów, stworzył z sadzonek roślin własną kompozycję ogrodową, zamkniętą w wielkim słoju. Powstały piękne, żywe ozdoby, 100 eko!
Tworzenie własnych ozdób w słoikach okazało się niezapomnianym doświadczeniem.
Dzieci zdobyły wiedzę o sadzeniu i pielęgnacji roślin, na koniec zaniosły własny fragment natury do swoich domów.

Specjalistką od roślin w słojach okazała się Zuzia Cichocka z klasy 6b.

Spójrzcie na jej relację.
„Jest to mini las w szklano-plastikowym pojemniku. Pojemnik został zaprojektowany w programie “fusion 360” i wydrukowany na drukarce 3D. Do druku został użyty filament PLA z odzysku z domieszką pyłu drewnianego. Pojemnik został zaimpregnowany naturalnym woskiem do drewna. Do posadzenia roślin zostało użyte podłoże spreparowane na bazie ziemi. Jako przykrycie do utrzymania podwyższonej wilgotności posłużył słoik ze sklepu „Flying Tiger Copenhagen”. „Choinka” została wykonana ze styropianu pokrytego materiałem hygrolon, który służy do szczepienia roślin. Roślina to mech akwariowy „china”, który nie jest pod ochroną.

Kochamy rośliny i nie tylko w szkle. Ostatnio zasadziliśmy fasolę i obserwujemy jej wzrost. Niektórzy z nas hodują rośliny domowe, niektórzy uprawiają je w ogródkach i na działkach.

Obserwujemy zmiany w przyrodzie i próbujemy je uchwycić na zdjęciach.

Uczymy się być Eko

Kochamy świat! Chcemy o niego dbać. Z radością przystąpiliśmy do Programu Edukacji Ekologicznej „Eko z Twoją Wolą”. Mamy śmiałe plany i pomysły. Wszystkich zachęcamy do współpracy.

PREZENTACJA

Dzieci z młodszych klas stworzyły kąciki przyrodnicze i przygotowały jesienną dekorację. 

Mali ekolodzy nie mogą doczekać się już wiosny, kiedy będą mogli prowadzić swoje uprawy. Rada Rodziców zakupiła dla nich specjalne skrzynki do hodowli roślin, warzyw lub owoców.

Skip to content