Przedmioty humanistyczne

Projekt szkolny ,,Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Projekt szkolny ,,Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma na celu promowanie wiedzy o kulturze i tradycji oraz popularyzację języka ojczystego przy jednoczesnym podkreślaniu znaczenia różnorodności językowej i kulturowej .
Poprzez prezentowanie umiejętności porozumiewania się w mowie i piśmie projekt stwarza uczniom kl.4-8 sposobność do zaangażowania się i zabawy. Stanowi też okazję do poszerzania wiedzy, przyjaznego współzawodnictwa, wykazania się pomysłowością.

Pobierz prezentację

Czy Wigilię można obchodzić online…? Zdecydowanie TAK!

Przekonała się o tym klasa piąta, która wzięła udział w interdyscyplinarnych aktywnościach przygotowanych przez wychowawczynię Panią Aleksandrę Stefaniuk. A plan był naprawdę napięty!

Na początku zajęć uczniowie poznali historię św. Mikołaja, po czym porównali postać biskupa z wizerunkiem Mikołaja z kampanii reklamowej Coca – Coli:

Następnie piątoklasiści popracowali z mapą, w efekcie czego dowiedzieli się, na terenach jakich państw rozciąga się kraina zwana Laponią. Dzieci udały się na wirtualną wycieczkę do Rovaniemi w Finlandii i zwiedziły… wioskę św. Mikołaja. Była to doskonała okazja do powtórzenia zasad pisania listów, ponieważ w okresie Bożego Narodzenia Mikołaj dostaje ich aż 3200 dziennie! Nie zabrakło także zwyczajów obchodzenia Wigilii na całym świecie i ciekawostek dotyczących reniferów – czy wiecie, że jelenie północy mają cztery żołądki i potrafią strawić zamarznięty pokarm?

Kolejnym punktem wigilijnego spotkania były zadania do losowania – sposobność do tego, by się zabawić i udowodnić, że klasie piątej nie brak poczucia humoru. Największa niespodzianka czekała na dzieci pod koniec zajęć, ponieważ każde z nich dostało słodkości ukryte w… piekarniku! Nie sposób było ukryć radości i zaskoczenia. A podobno Mikołaj zostawia prezenty tylko pod choinką…